Ha a vzbl nagy tmegben gzok ramolnak ki, akkor lecskken a vz felszni rtegnek srsge, s a haj - mivel a srsge vltozatlan - mlyebbre merl a kisebb srsg kzegben. gy vz al kerlhet.
Tapasztalati tny ugyan nem tmasztja al, hogy a tenger felsznn t valaha is nagy mennyisg gz tvozott volna, ez azonban nem zrja ki egyrtelmen a gzkiramls lehetsgt, esetleg csupn az cenokrl szerzett eddigi ismeretek hinyossgra utal.
A replgp minden hajtmvnek egyidej lellst az is okozhatja, ha a leveg oxingntartalma olyan mrtkben cskken, hogy a hajtmvek zemt lehetv tev gyors gs nem tud folytatdni. Nem tmasztja al tapasztalati tny, hogy ilyen ok kvetkeztben valaha is replgp zuhant volna le. Pontosabban fogalmazva ilyen ok kvetkeztben esetleg trtnhetett mr balaset, de hogy ennek oxignhiny volt az oka, errl nincs tudomsunk. Elvileg teht az cen feletti replskor az oxignhiny a replgpek hajtmveinek lellst s ezzel a katasztrfjukat is okozhatja.
Hogyan vltozhat meg a tenger felsznn lv leveg sszettele oly mrtkben, hogy a replgpek hajtmvei lelljanak? A legvalsznbben gy, ha a tengervzbl nagy tmegben gzok lpnek ki s a tenger felsznn, viszonylag nagy magassgig mdostjk a leveg sszettelt, cskkentik oxigntartalmt. |